Atlas Arslan

Düğün Davetiyeniz Krafthane'de Not: Çocuk Gelinlere Dair Hizmet Sunulmamaktadır

Düğün Davetiyeniz Krafthane'de Not: Çocuk Gelinlere Dair Hizmet Sunulmamaktadır Düğün davetiyesi diyip geçmiyoruz artık. Butik davetiyelerle kişiye özel tasarımlar ve en önemlileri bu tasarımda hayata, insana bakış açısı çok önemli. Hayal ettiğiniz tasarımın bir kraft kâğıdında hayat bulmasını istiyorsanız doğru adres: Krafthane.

Safiye ve Engin ikisi de koruyucu ikisi de çok yetenekli ve tüm davetiyeleri keyifle, sevgiyle tasarlıyorlar. Ve en önemli toplumsal zararları da işlerine gider. Bu renkli ve neşeli tasarımların üzerine doğan küçük kızları Güneş'te istekliyken başlıyoruz Krafthane'nin hikâyesine… Nasıl başladınız? Engin:  “İkimizde koruyucuyuz. Uzun bölmeli dosyaların odadaki rahat bir işi yürütürken yürütüyorlar.
Yani bir arada da bulundurmayı çevrimiçi platforma taşıyıp, mekanlardan bağımsız hale gelebilmek var hep kafamızda çünkü belki ileri zamanlarda Ankara'dan çıkıp küçük bir yere taşınmayı planlıyoruz. Onun için nasıl işleri taşırız, onları diye düşünürken Krafthane fikri doğdu. Hem sosyal medyadan hem de internetten takip ettiğimiz bu davetleri internet üzerinden geçirmemizi fark ettik. İkimizde koruyucularımız, yıllık baskıda da çalıştık. Bir sonbaharın bitişinin vakti geldi. Önce çevremize duyurduk. Sonra bir arkadaş davetiyesini yaptırdı, öyle başlamış oldu.”Peki, ilk kartlar, internete modeli olarak koyduktan sonra mı talepler arttı?

Engin:  İlk önce yakınlarımıza birkaç tanesini konumunda.O zamana kadar yaptıklarımız hep demo davetiyelerdi. Taslak olarak sadece bir tane çıktık. Ve o zamana kadar örneği olarak koymuştuk. Sonra çevremizdeki eşe dosta gerçek davetiyeler koyunca internetten ya da sosyal medyadan ziyaretler gelmeye başladı.
İsmi ve logosu nasıl çıktı?

Engin:  Kraft, kahverengi kâğıdın adı. Kâğıtla baskıyla yayınlanması istensin. İsmi de bir haftada zor bulunan baya bir eser. Logomuzu da Safiye çizdi.

Safiye:  Krafthane'nin ismi, doğal olsun diye koymuştuk. Çünkü doğal olduğu zaman insana dokunur sıcak gelir, rahatlatır. İsminin geldiği yere geldiği yeren insanı da rahatlatsın, gören insanı da rahatlatsın.Örneğin doğal taşlar, doğal zarflar, doğal kağıtlar. Bunlar doğal olmasa bile görüntü olarak örnek ağaç, kedi…Krafthane'nin muhteşem tasarımlarını ve tüm ayrıntılarını sormadan önce çocuk gelinlerle ilgili kuaforlerin tepkileriyle birlikte ülkede daha da bitmeye başladı. Siz de bu konuda duyarlı olan bir markasınız. Biraz bunun öneminden bahsedelim mi?

Engin:  Sektördeki birçok firmanın satış yaptıkları sürece hiçbir şeye bakmıyorlar. Ben, * Kızlar Gelin Değil' na girişlerde rastladım. Bunun üzerine Türkiye'deki uyarlamalarına baktım. Kuaförler yoğun olarak ortaya çıkıyor ama bizim güneyde de önemli satış var.Örneğin, İstanbul'da bir davetiye dükkânı devasa bir yazı asmış: ''Çocuk gelinlere dair herhangi bir şey yapılmıyor'' diye. Sonra  Girls Not Brides'ın internet bölgelerini biraz karıştırdım. Orada da ''Siz de firmanızın bu koridorlarının sınırlarını bizim logomuzu kullanan ve yaptığınız işlere dair onu değil olarak düşleyebilirsiniz'' muhafaza edin. Ben de önce nezaketen mail attım, doğrudan koymaya da karar verdim. Onay verdikten sonra biz de artık internet görevlisi hem tuttukları renkli bir logoyu hem de bir değil olarak: “Bu firmada çocuk gelinlere dair herhangi bir düğün hizmeti sunulmamaktadır” diye bir ibaremizi koyduk. Bu düşünce yaklaşımımız çok net!"
Gelenlere bunu nasıl dile getiriyorsunuz?Mesela yedi yaşına geldi biri diyelim, ne diyorsunuz?

Engin:  Aslında geldiği kadar yüz yüze geldiğimiz kimse olmadı. Sadece telefonla öyle bir konuşma oldu.

Gelinin yaşını tahmin edebiliyor musunuz?

Engin:  Evet gelinin yaşını tahmini. Önce bir düşürmeler, sonraki bu soruşturmayı öğrenince rahatlayıp söylüyorlar. Hatta insanın çoğuna çok hoşunuza gidiyor ama biraz önce söylendiği gibi bir kişi geldi ve kızı için davetiye gönderdi. “Kızım için…” dediğinde, ben de yine yaşını sordum ve küçük olduğunu söyledi. Bunu söylediğimde çok şaşırdı. Elbette unutmadık davetiyeleri."

Gelelim Krafthane neler yapıyor? Nasıl yapıyoruz? 
Kullanılan cinsiyetçi ya da öğrenilmiş tahmini kullanmıyorsunuz. Peki, bir fikri olmayana neler öneriyorsunuz? Çift olarak önerileriniz oluyor mu? Ya da size gelen çiftlerin beklentileri neler oluyor?Safiye:  Aslında çeşitli, farklı tasarımlara da açığız, kişiye özel kalamayacağımız da kapatmıyoruz ama tasarım üzerindeki cinsiyetçiliğe çokta sıcak bakmıyoruz. O yüzden kendi tasarımlarımızda pembe ve mavi kullanım çalışıyoruz. Ya da toplumsal cinsiyet rolleri ve genel normlar dışında bir şeyler tasarlamaya çalışıyoruz. Bize gelen kişiler ve talepler de genellikle bu yön oluyor. Farklı ama kendine özgü seçimler.Örneğin sen nikahında, nikah şekeri yerine kitap ayracı tanıkken, biz kitap ayracı yaptıran daha önce görmemiştik. Senden sonra kitap ayracı siparişi aldık ve yaptık. Şimdi en çok talep gören davetiye yardımcılarımızdan biri oldu. Bize gelen taleplere ilişkin özellikler ise, bu ara suluboya modası var. Altın varak yaptırmak isteyenler oluyor. Onun dışında daha çok doğal kağıtlar kullanmak isteyen bir kitle de var ama genel olarak yapraklar, çok fazla moda. Bu ara çiçekler fazla ilgi görüyor. Bizim daha çok ciddi davetiyeler getirdikleri kraft davetiyeler tabii, doğal olanlar ama diğerlerini de yapıyoruz. Onlarda da yardım yaratmaya çalışıyoruz.Evet, benim hem nikah hem düğün davetiyem de Krafthane'nin yaratıcılığının ve özgünlüğünün ürünü oldu… Bir dönem fotoğrafları çok modaydı. Gelinle damat kendi taşıyıcısını çok kullanırdı…

Safiye:  Evet fotoğraflı davetiye de isteyen çok fazla kitle var. Dünyada çok fazla var aslında bu, özellikle Avrupa'da. Ama bizim sığınağımız daha az tercih ediliyor. Çiftler istiyor ama davetiye olarak onları rahatsız ediyor. Çok fazla fiyat soran var ama son dakika da karar değiştiriyorlar.

Sadece burada fiyat mı yoksa davetiyelerin birçok eve girdikleri böyle bir mahremiyet taşıdıkları için mi?

Engin:  Geçmişe ait özel mülkleri onları rahatsız ediyor aslında.
Ya da fotoğrafların her akşam onları rahatsız ediyor olabilir mi? Peki, başka Avrupa'da araştırdığınız gözlemlediğiniz içinizde olmayan bir şey var mı davetiyeye dair?

Safiye:  Bizim davetiyelerimiz biraz daha alaturka kalıyor. Avrupa'da tipografi çok iyi çalışıyorlar. Zarfları çok kaliteli, işler de sonuç olarak çok pahalı oluyor.

Engin:  Daha özgürler, daha minimaller, görsel neredeyseyse çok az Söylediği gibi Safiye'nin, yazı ve tipografi ile harflerin oynanmasıyla falan baya şeyler yaratıklar. Bir de Avrupa'da düğün yapılıyorsa akşam olacak kutlama için ayrı bir davetiye hazırlanıyor, nikah için ayrı bir davetiye hazırlanıyor. Hepsi aynı zarfın içine konuluyor. Bir zarfın içine beş kağıt konuluyor.Baya bir teferruatlı çalışıyorlar.

Safiye:  Bizde üç farklı adres tek bir kağıt üzerinde çok şık gözükmüyor. Tasarımla oynayarak davetiyeyi rahatlatmaya çalışıyoruz.

Engin:  Davetiye isteyenler genellikle kafalarında hep bir şeyler oluşturmuş oluyorlar. Ya bizim davetiyelerimizin fiyatını tahmin ediyoruz ya da herhangi bir yerden gördükleri bir davetiyelerden ilham alarak geliyorlar.
Tasarım butik davetiyesi deyince genellikle çiftlerin gözüne bakan, çok fahiş fiyatları olduğunu söylüyorlar.

Engin:  Evet böyle bir ön yargı var ama o tasarımdan çıkman değişiyor, hatta birçok yerden alabilecekleri sıradan davetiler yerine daha özgün bir tasarım daha ucuza da başarabilecekler. 

Hemen hemen aynı fiyata çıkartabiliyorsunuz. Peki, boyuta nasıl ulaşsınlar?

Safiye:  En aktif kişiler sosyal medya  instagram Krafthane … Onun dışında  www.krafthane.com  oyundaki mail adresimiz ve telefon numaramız var.
 
Tüm Hakları Saklıdır: 2018
Web Tasarım