Atlas Arslan

Gazeteci Adaylarına 6 Alternatif Haber Portalı

Gazeteci Adaylarına 6 Alternatif Haber Portalı Gazetecilik Bölümü okuyanlar, gazeteciliğe yeni başlayanlar…
Gündemi tüm ayrıntılarıyla takip etmek, özellikle çalıştığınız konularda, alanlarda fikri takip sürdürmek elbette önemli. Ancak asıl önemli olan bu takibi nereden ve nasıl yaptığınız.

Dünyada online medyanın yükselişi ve sosyal medyanın etkisiyle hızla geçen gündemde haber takibi, gazeteciliğin önemli çalışma pratiklerinden biridir. Türkiye gündeminde hızla geçen haberleri takip etmek ve de haberin doğruluğunu teyit etmek de habercinin önemli adımlarındandır. Dijital yığınlar içinde bağlamı birbirinden koparılmış bir habere ilişkin gelişmelerin tümünü takip etmek ve bu haberler içerisinde analiz yapmak, sentez kurmak haberciğin önemli bağlamlarıdır.

Gündemi takip etmek, sosyal medyada çok izlenenlere düşen başlıklar mı?

Belli birkaç ana akım medyayı başlık ve spotlarını okuyup geçmek mi?

Gündeme dair bir konuyu tek bir kaynaktan okumak mı?

Hiçbiri…

Özellikle gazetecilik eğitimi gören ya da bu alanda yeni çalışmalar yapacak olanlar için seçtiğim 6 işe yarar siteyi paylaşmak isterim. Bu siteler gündemi takip etmenizin ötesinde gazeteciliğe dair de sizlere birçok alan ve fikir açacak içerikler üretiyor.

Paylaştığım portallar sadece haber sitesi değil, bir haber arşivi ve de habercilik alanın da önemli içerikler sunan portallardır. Hepsi de kendine özgü çalışmalarıyla alternatif medya adına haberin hafızasını tutmayı amaçlayan içeriklere yer veriyor. Özellikle teyit.org, haberin doğrulatılması adına, toplumun haber alma özgürlüğü ile çelişecek biçimde erişimi engellenen haberlerin de takipçisi olmaya çalışıyor.

Elbette listemiz bu kadar değil, dünyada ve Türkiye’de alternatif ve doğru habercilik sunan, hak temelli haberciliğin de önemli örneklerinden olan portalları sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Gündemin gerisinde kalan başlıklara yer veren, ana akım medyanın görmezden geldiklerini gündem yapan, haberleri bir bütün içinde değerlendirmenin önemine dair bir farkındalık yaratmayı amaçlayan bu haber kaynakları biz haberciler için ayrıca önem taşıyor.

Sorgulama ve bağlantı kurma pratiklerinden uzaklaşmış haber tüketme alışkanlıklarının da değişebilmesi için bir etki yaratan haber portallarının kurucuları ve içerik üreticilerine de teşekkür etmek adına bu paylaşımı ayrıca önemsiyorum.Atlas Arslan Youtube Kanalından içeriğin videosu için tıklayınız.1)- Newslap: NewsLabTurkey, Türkiye gazetecilik endüstrisindeki kurumsal ve bireysel aktörlere ve geleceğin gazetecilerine, gazetecilik pratikleri konusunda eğitim vermeyi, ve onları alandaki gelişmelerden haberdar etmeyi amaçlar.
Bu amaçla iki farklı operasyon yürütür: Dijital operasyon ve eğitim setleri. Dijital operasyonumuz günümüzdeki gazetecilik endüstrisine dair tartışmalara, gelişmekte olan gazetecilik teknolojilerine ve endüstrideki ortaya çıkmakta olan finans modellerine eğilmektedir. Öte yandan, eğitim setlerimiz ise, alanında uzman olan geç ve yenilikçi bir eğitmen ekibi tarafından NLTR Akademi başlığı altında sunulmaktadır.


2)- 2015 yılında gazeteci Mustafa Kuleli ve akademisyen Sarphan Uzunoğlu ‘gazeteciler için bir dergi’ yapmaya karar verdiğinde bunun iyi bir fikir olduğunu düşünenlerin sayısı pek azdı. Gelgelelim, maddi imkânsızlık içinde, gazetecilerin büyük dayanışması ve gönüllü katkılarıyla yola çıkan, üstelik ücretsiz olarak dağıtılan Journo dergisi hem medya plazalarında hem de işsiz gazeteciler arasında ilgi ve mutlulukla karşılandı.
Journo’nun bu dört basılı sayısında farklı ideolojik yönelimlere sahip fakat ortak hassasiyeti gazeteci dayanışması, meslekî değerler ve medyanın geleceği olan onlarca isim ifade özgürlüğünün tehdit altında olduğu medya ortamında dilediği gibi içerik üretebilme fırsatı buldu.


3)- Bianet: “Haklar için habercilik, haberciler için özgürlük”
IPS İletişim Vakfı “İletişim ve kalkınma alanındaki projeleri gerçekleştirmek ve desteklemek” amacıyla 1993 yılında kuruldu. Vakıf etkinliklerini, yerel ve uluslararası kaynaklardan sağlanan hibe ve bağışlarla gerçekleştirdiğii projeler üzerinden sürdürüyor.
Vakfın gelir getirici faaliyetleri IPS İletişim Vakfı İktisadi İşletmesi aracılığıyla gerçekleştiriliyor.


4)- Başka: Başka’nın ilk haberleri 16 Ağustos 2010’da alternatif haber blogu titriyle yayına sokuldu.
Başka, hak odaklı gazetecilik yapmaya çalışırken, hak mücadelesi yürüten bireylerin ve kurumların yanında ayrım yapmadan, taraf tutmadan dayanışma ruhu ile olmaya gayret ediyor.
Başka, insan’ı sınıf, din, dil, ırk, renk, cinsiyet, cinsel yönelim vb. kategorilerle değerlendirmeden ön plana koyuyor. Başka, sanatın, felsefenin, sosyolojinin tüm örneklerine ve toplumsal izdüşümlerine sayfalarında yer vermekten gurur duyuyor.
Başka Haber'de haberleri yayımlanan basın emekçilerine; siteyi bir kez olsun ziyaret etmişten tutun da yazılarının yayımlanması için bize izin veren yazar dostlara kadar herkese çok teşekkür ediyoruz.


5)- HaberVesaire, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Bölümü öğrencilerinin hazırladığı bir internet haber sitesidir.

6)- Teyit: Hangi düşünce dünyasının mensubu olursa olsun, doğru bilgi alma hakkını odağına alan her gazetecilik çabasına kıymet veriyoruz. Bilgi ekosistemini iyileştirmek için, hedef almadan tartışmaya, birbirimizden beslenip büyümeye, yerleşik sorunlarla ortak mücadeleye ihtiyacımız var.


Not: Yukarıdaki portal tanıtımlarının tamamı web sayfalarından doğrudan kopyalanmıştır.

 
 
 
Tüm Hakları Saklıdır: 2018
Web Tasarım