Atlas Arslan

Ankara’da vegan yaşamın adresi: Veganka

 Ankara’da vegan yaşamın adresi: Veganka Şalgam suyunda haşlanan buldur, yeşil mercimek ve fasülye tanelerinden oluşan bir tahıl salatasının yanında zencefilli nar suyu…

Bu öğün hem bir vitamin deposu hem de lezzetli vegan yemeklerinden bir tanesi. Bu lezzeti ve daha bilmediğimiz birçok tahıl ve sebze yemeklerini tadabileceğimiz bir mekandayız.

Veganka, Ankara’da vejetaryen ve veganların alternatif mekanlarından bir tanesi. Veganka’nın kurucularından Yılmaz Angay karşılıyor bizi bu sıcak ve lezzet kokulu mekanda. Menüsünde çoğunlukla tahıllardan oluşan farklı yemekler ve sebze sularından seçim yapıyorum. Şalgamlı tahıl salatası ve nar suyunu sipariş ettikten sonra Yılmaz, bu lezzetlerin ve alternatif beslenmenin sırlarını anlatıyor.

“Vegan beslenme biçimini en temel yönden anlatacak olursak, kendi yaşam sürecimizi devam ettirebilmek için başka yaşamları yok etmeme üzerine tanımlanabilir. Hayvanları sömürmemek, yok etmemek üzerine bir felsefedir vegan yaşamak. Bu sadece hayvanları yememek anlamına gelmiyor, hayvanlara işkence edenlerin karşısında durabilmeyi de içine alan çok geniş bir bakış açısı ve politik bir tavırdır
veganizm. Karnımı doyurmak için başka seçeneğim varken neden hayvan yiyeyim ya da hayvanların sömürüldüğü ortamlardan elde edilen ürünleri tüketeyim?”

Vegan yaşamı, alternatifi olan birçok şeyin sadece bize dayatıldığı için hayvanları tüketmeye karşı çıkış olduğunu biliyoruz. Vegan beslenme biçimin ayrıntılarını soruyorum Yılmaz’a:

“Vegan beslenme biçiminin ayrıntısında çok fazla şey var ama kabaca baktığımızda içinde süt, süt ürünü, tereyağ, yumurta gibi hayvansal ürünlerin olmadığı malzeme seçimine dayanıyor vegan beslenmek. Anadolu ve dünya mutfağında çok zengin bir yere sahip olan sebze ve tahıl önemli beslenme ürünleridir bizim için.”

“Bir vegan ne yer sorusunun yerine vegan olmayanlar ne yer sorusunu ben daha doğru buluyorum” diyor Yılmaz:
“Vegan olmayan bireyler genelde et olan yemekler yerler fakat içinde et ve et ürünü olmayan dünya kadar yemek var. O yüzden biraz alışkanlıklardan sıyrılıp baktığımızda, aslında hepimizin küçüklükten beri bir vegan beslenme kültüründen geldiğimizi görüyoruz. “

Veganka’da pişirilen her yemeğin besin dengesinin çok iyi olmak zorunda olduğunu söyleyen Yılmaz, özellikle çalışan ve dışarıda yemek yiyemeyen vegan dostların en önemli öğünü Veganka’dan karşıladıkları durumların olduğunu göz önünde bulundurduklarını söylüyor.

“Mutfakta arkadaşlarımız hangi ürünün hangi ürünle bir araya geldiğinde faydalı oluyorsa buna uygun menüler hazırlıyorlar. Burada her şeyi de birleştirelim olsun mantığıyla yemekler yapamıyoruz. Örneğin bulguru haşladığımız şalgam hem biraz görsellik katmak, hem de şalgam oldukça faydalı bir bitki olduğundan tahıl salatasında kullanıyoruz. İçeceklerde de, ıspanak suyu vermek tek başına bir işe yaramıyor, yanına portakal ve limon suyu da olunca bu ıspanağın enzimini hızlandırır. Nar suyuna da zencefil karıştırdığınızda tam bir C Vitamini deposu olarak sunabiliyoruz. Çiğ ıspanaktan salata yapıyoruz, ama ona portakal dilimi koymazsak çokta besin değerini zenginleştiremeyiz.”

2014’te Veganka’yı ilk açtıklarında en azından birkaç mekanda veganlar için hassasiyetin arttığını ifade eden Yılmaz, mekanlardaki vegan menüler için şunları söylüyor:

“Bazı mekanlarda menüye vegan yemekler koymaya başladılar, bu konuda bir farkındalık yarattık esasında. Ve destek de olduk bu değişime, diğer mekanlar için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu söyledik. Kahvecilerde vegan tatlılar artık çok talep görüyor. Bunlar veganlığın görünümü açısından çok çok değerli. Ancak bazı vegan bakış açıları bunu çok doğru bulmuyor. Et pişen bir mutfakta vegan yemek yapılmasını dürüst bulmayanlar da oluyor. Tartışılır bu tabii… Hal böyle olunca sadece vegan yemek yapan mekanların da önemi artıyor.”

Vegan yemekler için, ürünlerin de sanıldığı kadar pahalı ve zor bulunan ürünler olmadığını söyleyen Yılmaz, soyanın birçok markette olduğunu ve soyadan elde edilen süt ve yoğurdun da evde üretilebileceğini söylüyor:

“Biz kendimize yemekler yapmak için girdik mutfağa, şimdi Ankara’daki tüm veganlara açtık kapımızı. Veganlığın en güzel yanlarından biri de insanların kendi evlerinde, mutfaklarında bir şeyler üretmesini sağlaması aslında.”

Vegan beslenme biçimini iki buçuk yıldır yaşamına alan Yılmaz, veganlığın hem fiziksel hem de ruhsal faydalarını şöyle anlatıyor.

“Bir hayvanla yaşıyorum ve köpeğimin yüzüne daha rahat bakıyorum. Vegan insanlarla karşılaşmak hem kafa açısından hem de ilişki kurma becerisi anlamında insana çok şey katıyor. Genelde özellikle bedensel olarak çok zararlı olduğu düşünülen vegan beslenme, aksine daha hafif ve bedeni oldukça dinç tutan bir beslenmedir. Elbette yine de enseyi karartmamak ve düzenli kan tahlilleri yaptırmak önemlidir.”

Sohbetimiz bittikten sonra Veganka’nın mutfağına geçiyoruz. Ayaküstü birkaç tarif alırken soya yoğurdu mayasını da Veganka’da bulabileceğimi öğreniyorum.  Lezzetli ve hafif tahıl yemeğimi ve nar suyumu bitirip taze tatlar ve taptaze bilgilerle ayrılıyorum Vaganka’dan.
Tüm Hakları Saklıdır: 2018
Web Tasarım