Atlas Arslan

"Kızımın Cenazesine de Duruşmasına da Gidemedim"

Gönül Dilekçi, 14 Ocak 2013 tarihinde Ankara’da kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. “Beni aldattı, erkeklik onurumu kırdı, öldürdüm” diyen kocası Metin Cihan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Gönül Dilekçi’nin annesi Sultan Dilekçi, Kadın Cinayetlerini Durduralım Platformu’nda başka kadınların ölmemesi için mücadele ediyor. Ankara Güvenpark’ta bir bankın üzerinde kızını anlatan Sultan Dilekçi hala öfkeli, öfkesi kızının katilinden çok onu koruyamayan sisteme.

“Kızımı görmedim, öldürüldükten sonra kabul edemedim onu o halde görmeye” diyen anne, kızının cenazesine de duruşmalarına da gidemediğini söylüyor.

Karakol dönüşü öldürdü

“Kızımla iki aylık evliydi kızımın katili, kendini polis diye tanıtmıştı bize. İsmi Metin Cihan, daha önceden tanımıyorduk, kızımla iş yerinde tanışmış. Tanışmalarının üzerinden on beş yirmi gün geçmeden kızımı istemeye geldi, ailesi yoktu, kimsesi yoktu. Daha sonra resmi nikahları oldu, çok bir zaman geçmeden üzerinden kızım şüphelenmeye başladı kocasından, gece yarısı nöbetim var, mahkum taşıyacağız gibi bahanelerle çıkıp sabaha karşı yüklü miktarda parayla eve döndüğü günler olmuş. Kızım iyice şüphelenip, bunun polis olmadığını, kanun dışı işler yaptığını anlayınca evi terk edip yanımıza geldi.”

Kızının boşanmak istemesi üzerine kocası tarafından tehdit edildiğini söyleyen Sultan Dilekçi, karakola, savcılığa şikayette bulunmalarına rağmen bir önlem alınmadığını anlatıyor.

“Sonrasında da Metin Cihan’ın tehditleri başladı. Kızımın peşini bırakmadı. Kızım 30 yaşında daha önceki evliliğinden iki çocuğu var. Bu evliliği de böyle olunca boşanma davası açtı, boşanma davasıyla birlikte Metin Cihan’ın tehditleri arttı, evi taşladı. Adam on beş gün içinde bize yapmadığını bırakmadı, tüketti bizi.

“Bir gece evi aradı tehditler savurdu, hepinizi öldüreceğim seni öldüreceğim diye. O gece ben polisi aradım polis arabasıyla karakola gittik, kızım ifade verdi. Şikayette bulunup koruma istedik. İki polis korumasıyla eve döndük sabaha karşı.

“Eve girer girmez arayıp evin önünde olduğunu söyledi Metin Cihan. O gecenin sabahında ben sabah altıda işe gittim. Kocam da gece bekçisi, sabaha karşı yedi gibi eve geliyor.

“Metin bu aradaki bir saatlik boşluğu biliyor. Kızım uyuyordu. Meğer kocası çatıya saklanmış, benim çıkmamı beklemiş benim ardımdan kapıya tekme vurup girmiş içeriye. Kızımı altı yerinden bıçaklamış. Kızımı öldürdükten sonra çekerek kapının önüne getirmiş, kapıyı aralık bırakıp ellerini yıkayıp gitmiş.”

“Kızını öldürdüm hadi cenazesine”

Metin Cihan’ın kendisini arayarak kızını öldürdüğünü söylemesine inanamadığını anlatan Sultan Dilekçi, bir daha kızını hiç görmediğini söylüyor.

“Ben iş yerine yeni varmıştım. Metin beni aradı, ‘kızını öldürdüm cenazesine git’ dedi, sonra kocamı aramış, oğlumu aramış, yiyenlerimizi aramış, torunumu arayıp ‘teyzeni öldürdüm’ demiş.

“Kaçtıktan üç gün sonra bir depoda yakalandı, verdiği ifadede her şeyi kendisi anlatmış. Geceden gelip evin çatısına saklandığını, elektrik kablolarını kestiğini, evden benim çıkmamı gözleyip kapıyı kırıp içeri girdiğini kendisi anlatmış.

“İfadesinde Gönül’ün kendisini aldattığını söyleyerek cezasını indirmeye çalışsa da, şimdi ağırlaştırılmış müebbet yatıyor Sincan cezaevinde.”

Kadın cinayetlerine karşı TCK’ya ek madde

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Ankara Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, ailelerin ve kadınların mücadelesinin çok önemli olduğunu söylüyor.

Platform, öldürülen kadınların aileleri, avukatları ve içlerinde milletvekillerinin de olduğu bir komisyonla bugün meclise yeni bir ek madde sunulacak. Cinsel yönelim ve cinsiyet temelli cinayetlerin nitelikli hallerden sayılmasını içeren madde, kadın cinayetlerini engellemek için bir adım olacak.

“Katillerin kimisine ağırlaştırılmış müebbet veriliyor zorlu bir mücadele sonrasında, kimisine de hakimin insiyatifine bağlı olarak verilmiyor, ceza indirimleri oluyor. Biz bunun önlenmesi için Türk Ceza Kanunlarına bir ek madde önerimiz var. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle mücadele gününde biz bu maddeyi meclise sunacağız, milletvekilleriyle bu konuyu görüşeceğiz.

“Türk Ceza Kanun’unda daha önceden töre cinayetiyle öldürmek, nitelikli hallerden sayılıyor diye eklenmişti, ancak bu da töre sebebiyle, aile meclisi kararıyla çok fazla kadın arkadaşımız öldürüldüğü için kadın örgütlerinin mücadelesiyle olmuştu. Bu ek madde eklendikten sonra biz şunu gördük; aile meclisi kararıyla işlenen cinayetler azaldı.

“Madem yasal düzenlemelerle bir kazanım sağlanıyor, biz de kadın cinayetleri gün geçtikçe artarken bunun için de bir ek madde istiyoruz. Cinsel yönelimli ve cinsiyet kaynaklı işlenmiş cinayetler eğer nitelikli hallerden sayılırsa, artık katiller eşlerini, sevgililerini öldürürken bu kadar rahat olamayacaklar, belki de cesaret edemeyecekler. Eğer yasal düzlemde kadın öldürmek ağır bir suç sayılırsa, o zaman katiller çekinecek ve belki kadına bakış açısı bile değişecek. Devletin görevi vatandaşının can güvenliğini sağlamaksa bizim talebimiz çok küçük ve insani bir talep.”

Tüm Hakları Saklıdır: 2018
Web Tasarım