Atlas Arslan

"Gözlemleyen neyi gözlemliyorsa, gözlemlediği ona mutlaka cevap verir"

Koçluk eğitimini almaya karar vermede önümde uzun ve muhtemel bir yolculuğun ölçüsüdür. Bu bilmediklerime dair olan bilgim ve değişim heyecanım yola ilk çıkışımda mucizelere dönüştü. Bu mucizelerin ilk müjdecisi Koç ve Reiki Eğitmeni Sibel Toprak oldu:

“Uyanmaya karar verdiğinde,
Parçalar bir araya gelmeye başlar
Görmeye başladıkların algısını değiştirerek
Seni hem güldürür hem şaşırttı
Artık sevginin anlamı başka bir hal alır
Ve sen ona kalanların
Önce yaşar sonra anlarsın”

Uyanış yolculuğu

Koçluk eğitiminden çıkıp İzmir'e dönüşüne birkaç saat kala röportaj için bir araya geldiğimiz Sibel Toprak'la gerçekleştirdiğimiz sohbetimizde hocamı daha yakından tanıma şansım oldu.Röportajlara soru hazırlığı harcamadan önce ve ilk sorum genellikle “sizi tanıyalım?” olmaz. Fekat Sibel Toprak hakkında araştırma yaparken öyle çok almamış ve bende yarattığı merakla öyle çok soru yazıp sildim ki sonunda görüşme usulüen değil yoğun, içten merakla şu soruyla başladı: Sibel Toprak kim?
“2007 yılında İngiltere'den geldi ve o süreçte benim hayatımda bir dönüm noktası oldu. Bu benim kendimi bulmamla ilgili bir yolculuktu. Tabii daha önce kendimi kaybettim, kaybettikten sonra kazandım. Bu kaybetme sürecindeki sağlığımla ilgili yollardan da rehberlik. Türkiye'de bir kadın arkadaşım bana enerjimin çok düşük olduğunu ve nasıl ayakta kalabildiğimi sordu. “Ne yapabilirim” dedim.Ve bu sorgulamalarla, onun hayvanlarına enerji yeteneğiyle.

Enerji alanında çalıştırıldıktan sonra enerjinin şifa saçılması, aslında bu enerjinin kişi içinde var olan enerjiyi harekete geçirerek bir şifaya götürdüğünü anladı. Aldığım eğitimlerle, eğitimlerden sonra uyguladığım tekniklerle ben de bunları hayatıma geçirmeye başladım. Sahip olduklarınızda yaşadıklarımda huzursuzluklar düzelmeye başladı. İnsanlar zihnim açıldı, zihnim açılınca kendimi, yaşam algımı daha net görmeye başladım.”

Evrensel Yaşam Enerjisi: Reiki

Toprak, enerji alanı Usui Reiki'yle başlıyor. “Evrensel Yaşam Enerjisi”nin anlamı gelen reikiyle hayatı Sorgulayan ve bu sorguyla yanıtlar bulan Toprak, bu yanıtlara ev sahipliği yapmak için devam ediyor yolculuğuna.

“Enerjinin bazı hizmeti var. Ben birinci aşamayı almayı kendime iyi gelince ikinci aşamayı da merak ettim, “orada neler oluyor acaba” dedim. İkinci aşamada da iyi gelince, “üçüncü de ne var” dedim, meğer dördüncü aşamada da hocalıkmış. birdenbire hoca olarak buldum. Tabii bu arada karşıma çıkan psikolog, uzman oldu. Üzerine psikoloji mastarı yapan ilahiyatçı kişilerle karşılaştım. Tabii bunların tesadüf olmadığını daha önceden anlamaya başladım. Soruların yanıtını bulduktan sonra daha çok soru sorarak yanıtlar alanına girdiğimi gördüm. O kişiler hep bana bu yanıtları dile getirdi. Güzel olan, onlar da akademik bilgiler içinde olan insanlardı ve bu enerjiye inandıkları için bana akademik bilgiler verdi.Ben de buna çok açıktım çünkü öğrendiklerimin ve uyguladıklarımın bilime dayanması benim için önemliydi. Ne olsa da özet istatistik bölümü de bana bunu gösteriyor. Yani her şeyi bir temel dayanması gerekiyor. Öğrendikçe, sakince aslında onun eşyalarını o eski kadim bilgilerinden geldiğini gördüm.”

Toprak, yolculuğuz yolculuğunuz ne olursa olsun insanın kendine, yaşamayı öğrendiği her şeye benzer ve aynı kadim bilgilerinden geldiğini düşünüyor ve eğitimlerinde de bunu söylüyor. Ve onun bu enerji ülkelerinden reikiye ağırlık veriyor.

“Reiki, kişide var olan enerjiyi kullanabilme becerisidir. Aslında bu enerji var. Eski tarihleri ​​gördüklerini görüyorlardı, şimdi kullandıklarını hatırlıyorlardı.Şimdi yeniden cezalandırma dönemi geldi. Reiki yeniden hijyendir, uyumlama ve insiye yoluyla yapılır. El hocalardan, ben de bir hocadan el aldım. Ve el verirsiniz öğrencilerinize, bilimle örtüşen yanı modern tıp hizmetleri hormonlar ve hormonların yönettiği organlar çok önemlidir. Alternatif diye bilinen reiki, alternatif, yolları bir etkinleştirir. Reiki, Sağlık Bakanlığı tarafından alternatif tıp olarak da kabul edildi.

Enerji gövdelerinde 7 tane nokta ve renklerden bahsedilir. Batı kıyısıyla doğu kıyısında da, bu iki gövde üst katmanlarını sergilediğinde, 7rengin hormon salgılaması üzerine denk geldiğini görür. Dolayısıyla bu 7 renk (çakralar denir), enerji giriş kapılarıdır.Çakralarınız ne kadar optimum şekilde çalışırsa, hormonlarınızın özelliklerini o kadar güzel yapar.

Reiki, sahip olduğunuz enerjiyi gözlemlediğin enerji yüzeyinde el alarak avuçlarınızın içinden akan enerjiyle kendi vücudunuza bazı teknikler yaparak bağlantı yöntemleridir. Tabii bunun bir evliliği de vardır. Felsefe ve teknikle birlikte algıda yaşamaya karşı doğal var oluşunuzdan ayrılmaya başlar. Bu felsefede karşılaştığınız her şeyi size getirmiş olduğu bir mutluluk, mesaj, mana vardır. Karşılaştığımız kişiler size gereken olan her şeyi size getirir, o ihtiyacınız olan yöne bakın. Getiren kişinin bilinç düzeyiyle ilgilenmeyin. Herkesin birbirinin öğretmenidir, kişisel gelişim kitaplarında okuruz. Hiçbir şey tesadüf değildir.

Alınan tüm eğitimleri kendi alanınıza yürütürseniz vermiş olduğunuz hizmete karşı taraf için daha verimli hale geliyor. Ben kendi hayatını geçirmeye çalışıyorum. Zaten hep kendi hayatını idame etmek için girmiştim bu alana, sonra içindekileri kii idamda hayata geçirmeye başladı.”Adımların Yolculuğu

Reiki eğitimi ve eğitmenliğinin ardından kendi deyimiyle 'soru sor düşman misafiri'i öğrenen Toprak, kendine sorulan sorulardan aşırılık 'koçluk' oldu. Ve Toprak'la yollarımızı kesiştiren Anka Koçluk'ta koçluk eğitmenliğine kadar varan bir başka yolculuk başladı.

Yanıtı gelecek inancıyla sorduğum soruların ardından karşıma koçluk eğitimi çıktı. Ve koçluk tanıtımına gitti, orada verilen bilgiler, “işte bu dedirtti” bana ve koçluk bölgesini gördü.Koçluğu pratik hale reiki öğrenenlerimle yaptığım uygulamalarla gerçekleştirdim. Orada da çok güzel geri bildirimler geldiğinde, koçlukta ilerlemeye başladı. İlerlemeye başlamaca bir yerden bana koçluk eğitimi teklifi geldi ve koçlukta da eğitmen oldum.

Hem koç eğitmeni olarak yetiştirenler yetiştirenler, koçluk eğimi bitince de enerji alanı o kişiler geldiler. İkisi birlikte bütünü daha güzel yaratıldı. Daha verimli olmaya başladı. Bu beklentiye girmesinden sonra NLP uzmanı oldum. Ve bu eğitimlere insanlara katlanabilmek için yaratıcı dramaya karşı çıkma, drama eğitimi aldım. Bu eğitimler uzunca bir süreç tabii, böyle iki üç günlük eğitimler değil.”
Yaşam Koçluğu: Kişi Tam ve Mükemmeldir

Yaşam koçluğunun enerji alanından ayırıyor Toprak, hatta bunun gibi gökyüzü kalın kalın çizerek egzersizleri ayrı alanlar ama yaşamsal deneyimlerin içerdiği ortak paydaları olduğunu söylüyor. Bu hassasiyetin birçok nedeni var elbet, koçluk ve reiki eğitimi alan biri olarak ben de iki alan çok ayrı pratikler olduğunu gördüm. Bu pratikleri sentezlemekse çok denemek bir deneyim...

“Yaşam Koçluğu 2013 yılından itibaren meslek olarak kabul edildi. Kabul edildiği andan itibaren net bir profil çıktı. Çocuklarda yaşam koçluğunun standartları, kuralları ve etik kuralları netleşti. Yaşam koçluğunda başlarken, kabul ettiğimiz, 'insanlar tam ve şampiyon'. Tam ve mükemmel olduklarını unutabilirler, yaşadıkları deneyimlerden dolayı bazı zamanlar zayıf, çaresiz ve yetersiz görebilirler. Tam ve mükemmel ulaşabilecek yakınlarına engeldir bunlar. Koçluğa gelen kişilerin hayatlarında ya puan yoktur ya da puan yoktur oraya gidemeyenler.

Yaşam koçluğuna göre, kişilerin en doğru yanıtlarını kendilerini bilirler. Yalnız o yanıtlara nasıl ulaşabileceklerini bilemeyebilirler. Ve burada koç devralır. Koç'a gelen kişiler 'müşteri' diyor. Çünkü danışan, bir uzmana, danışmana gidendir. Koçluk hizmetinin danışmanı, uzman ya da mentörlükten ayrı tutulduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Koçluk, profesyonel bir hizmettir, bu hizmet koç ve müşteri arasındaki bir sözleşmedir. Koç, müşterisinin anlatmış olduğu konular üzerinden soru sorar ki en büyük gücümüz biz koçların sorularıdır. Kişinin bu sorulara yanıt vermesi kendini sorgular, kendi içinden çıkıverir veya yanıt verir. Bu nedenle kişinin tam ve mükemmel olduğunu kabul ederiz.
Koçluk Bütünsel Bakış Açısı İçerir

Toprak, koçluk ve enerji ortamı bu tam ve mükemmellik ile sentezliyor.

“Enerjide de insanlar tam ve mükemmel olduğu bir bölüm vardır. Bu, içlerindeki o şahdamarından yakın olan güçtür. Bu tam ve konuşma, hep konuşur. Bu bedene grup, insan vücuduna bakışımız zaman bu dünyada bedenlendiği için tekamül etmesi gereken bir varlık olarak var olur. Orada eksiktir, orada ilerleyip kendimize en iyi versiyon olmak için çaba harcar. Beden içinde tam ve mükemmel olan bir kısım var, bir de zihinde var. Bunları dans etmesi gerekir, biz burada dans ettiremiyoruz bazen, yani o tam ve mükemmel kısma sırtımızı yürütüyoruz, ruhumuzdan gelen o soruların yanıtlarına sırtımızı yürütüyoruz, dünyevi yaşadığımız zihnimizle kitaplarımızı yazmaya çalışıyoruz. Ta ki tıkanana kadar, tıkandığımız zaman ruhumuzda da bir şeyler olduğu onun da bir şeyleri içerdiğini dinlemeye başlıyoruz.

Koçluk bütünsel bakış açısı içerir, kişilerin soru sorduğumuzda o güçten gelen sesi, alttan gelen sesi ifade eder size, boyunca o da kendini tam ve mükemmel görmeye başlar. Aslında koçluk eğitiminde enerjiden hiç bahsedilmez çünkü apayrı bir sonuçtur. Ama ben enerji alanında da olduğu için koçluk eğitimleri gittikten sonra enerji alanına gelen hücreler enerjiyi giderimde zaten o konutlarda da eğitim içinde görenler, sadece koçluk bölgesine giden enerjiyle ilgilenmeyenler olduğu gibi ilgilenenler de oldu. İlgilenenler o evleri çok net görmeye başlarlar, yoksa koçluk standartlarında enerji alanı yoktur. Enerji alanına girmemiz zaman da enerjiden bahsederken kişiler: “Hocam, koçlukta soru soruyoruz ve kişiye en doğru mesajı veriyor. Enerji alanındaki bilgilerinde gördüğümüz ki o yanıtlar içimizde, özümüzde yani bizde var olan yerden geliyormuş” diyor. O zaman daha farklı davetler başlıyor. Ama ikisi birbirinden ayrıdır, karıştırıyoruz.”
Bütünlük Yolculuğu

Toprak, enerji alanındaki tüm çalışmalar bir başlık altında toplayıp 'İçsel Dönüşüm Liderliği' adı altında enerji eğitimi veriyor. İçsel Dönüşüm Liderliği, 4 modülden oluşan ve içinde reikiden kuantum enerjisine kadar çok geniş ve önemli dekorasyon içeren bir eğitim. Birinci modülden ikinci modüle ve sonraki modüllere geçişse edinilen bilgiler uygulama alanlarını kontrol ve daha da önce bir düşünce yaşamının sağlanması mümkün olabiliyor.

“İçsel Dönüşüm Liderliği, 4 modülden oluşuyor.

ilk modülü evrensel enerji dediğimiz usui reikiyi ve kuantum çevresini anlatır. Çünkü enerji zaten kuantum alanıyla çok bağlantılıdır.

İkinci modülde ise meridyenlerimiz, enerji koruyucu kanallarından bahsedilir. Oradaki tıkanıklıklar teknik uygulamayla boyutların ortadan kaldırılması, biraz beynimizin yapısından bahsedilir. Kişilerde olan ego çeşitlerinden bağımsız olarak ikinci aşamada ve ilk aşamada oturduktan sonra ikinci modülde hücrenin nasıl oluştuğu, nasıl yapılırsa daha fazla olacağı sürece gireriz. Ve en önemli nefes çalışmalarını topluyoruz.

Üçüncü modül ise yaşam dersleri modülüdür. Hani 'hayatta hiçbir şey tesadüf değil' diyoruz. Burada var olma nedenlerimiz var. Biz buna dünyevi anlamlı yaşam derslerimiz deriz, içlerinde yaşam dersleri var. Yaşam derslerinden sınanırız. Dolayısıyla yaşam derslerini ortaya çıkarırız. Ve o alandaki bilgileri veririz, geldiğimiz yerden önce neredeydik, geldiğimizde neler yapıyoruz. Anne balarımız tesadüf mü, kardeşlerimiz, yakınlarımız, gözlemlerimiz, damatlarımız, torunlarımız… Gördüğümüz insanların hayatlarımıza ait giriş yaşam derslerinden yansıyan bilinenlerden derin bilgiler veririz.

Dördüncü modül, evrensel dinlemedir, cisimleri dinleme şeklimiz biraz daha var, empatik dinleme diye de geçer, bu dinleme şeklindeki kişiler kendilerinin görüldüğü gibi belirtiler. Kişilerin kuramadıkları, hayata, kendilerinin hakkında ne varsa, sadece kafa gözüyle kafa kulağıyla dinle yerine bu cümleleri onların söyleten onların dünyalarında neler var diye düşündüklerimiz o sorularını sorarak empatik dinlemeleri.

Bu takip sistemli bir eğitimdir, birinci daire yerine oturtan çalışmalar yapan ve hayata geçen kişiler ikinci modül kapasitesi. Bu çalışmaları yapmayan, yaşama geçiremeyenler geçemiyor. İkinci, üçüncü ve dördüncü modül geçişte böyledir. Çünkü bir üst modül çalışmalarını yapmadan geçerlerse, kendilerinin tıkanır.

Bu takip sistemini aynen takip ediyorum, bu konuda asistanlarım var onlar da devreye giriyorlar. WhatsApp gruplarımız var, toplantılar oluyor. Ben bu toplantılarda grupları dinliyorum benimle ve irtibat halinde olmaları gerektiğini. İrtibat halinde olanlar telefonla olaylar karşısında nasıl tepki veriyorlar nasıl oturtmuşlar hayatları, bende buradan anlamaya çalışarak insanların hayatlarını geçirip geçirmediklerini. Bazen sınıf 10 kişiyle başlayan birinci modülde, aynı sınıf dördüncü modülde 4 kişi kalıyor. Benim için önemli olan bu performansı sağlamak. 'İçsel Dönüşüm' dememizin amacı, enerji, nefis yaşam dersi ve işi dinleme içsel dünyamızla ilgili, bu içsel dünyamızın gerektirdiğini yapabilmek gerekiyor.”
Kur Oluştur Dönüştür

Ve alandaki çalışmaları, bu kararları niyet edenlerin en çok merak ettiği inanış doğaüstü kuantum… Bir fizik enerji yasası olarak yöneten kuantum, enerji hortumu en önemli başlığıdır. Buna karşı çıkan fizikçilerin kuantum tanımları bile bana gelen kuantumun yalnızca bir fizik yasası daha ötesi değil tarifesi oluyor.

“Kuantum bence sistemi kendisidir. Kuantumda bir düşünce yapısından bahsedilir, bu sıradan düşünce yapısından kaynaklanır. Orada kendi görüntü dünyanızda yanından ayrılmadan, onların dünyasından farklısınız. Düşünce tarzımız atom altı yakınlaşmalar alanında olmaya başlar. Kişi bir şey düşünüyorsa, düşünme evreni yönetiyor. O açıklama konuşmaya de yanıt gelir. Dolayısıyla atom altı korumalar burada devreye girerler. Kuantuma göre, mutlaka bir gözlemleyen bir de gözlemlenen vardır. İkisi arasında bir bağ vardır. Gözlemleyen neyi gözlemliyorsa gözlemlediği ona mutlaka cevap verir. Bugün gözlemlediğim şey, gözlemlenen tarafından bir uyarı hemen gelmeyebilir, ancak bu yanıtlar yarınlarımızı oluşturur. Düşünce bir tohumdur, ne ekersen onu biçersin dediğimiz cümlenin altında yatan budur. Bugün gördüğümüz ve karşılaştığımız da bundan önceki yaydığımız enerjilerin somut olarak ortaya çıkma şeklidir. 'Ne düşünüyorsan osun, sen yaptığından ibaretsin' denmesinin sebebi budur. Yani elindekinin önüne somut olarak bir gün gelecek. Her şeyle olan ilişkimiz, iletişimimiz mutlaka bir sonuç oluşturur, gözlemleyen ve gözlemlenen arasında görülmeyen bir şey gider gelir mutlaka olmazsa olmaz bir şekilde görürüz. Biz bunu bazen betbahtlık olarak görür, algılarınızz. 'işlerimiz yolunda gitti' deriz. Eğer böyle olduğunu fark etmezsek, sıradan düşünceyi dikkate almayın. O zaman da arkadaşları ya da birliklerinin durumunu henüz düşünmeyiz. Kurban rolünü oynuyorsunuz, değişmesini istiyorsunuz. Gözle gördüğümüzde yaydığımız enerjilere uygun enerjiler ararsınız böyle radar gibi taranır ve ona uygun enerjiler bulursunuz, çünkü aynı enerjiler bir araya gelirler. Düşüncesinden ne ortaya çıkıyorsa aynı o düşünceden çıkan kişinin başından bir araya gelir, sonra o kişi önünüze somut olarak gelir.
"Hiçbir Şeyi Kendinizin Önüne Koymayın"

enerjisi Evrensel, kuantum düşüncesi ya da sonsuz bir yöntemi anlayıp yaşamımıza geçerken bunun bizi bir yönetme yöntemini bir yol olmadığını anlamak için yola çıkıyoruz. Başta kulağa hoş gelmediği için sonuçlara odaklanan bir düşünce biçimine alışığız, bize bugünlere ulaşan her şeyin sonuçlarını sanıyoruz. Ama süreci kavradıkça dışladıkların yansımaları bir bakan gözünden hoşlanmayan dışarıdan içeriye bakmayı, içini duymayı deneyimliyoruz. Tüm bu deneyimlerin ya da her türlü deneyiminin içinde, tam şu anda bir dakika Sibel Toprak'a kulak verelim.

“Herkes önceki zorlukların yanıtını bulurlarsa rahatlar. Bu restoranları bulabilecek en iyi eğitimlerin karşılarına çıkar. Herkesin kendi sahip olduğu eğitimdeki bilgilerini gördüklerinde anlayabilecekleri, bu tür bilgileri ve eğitimlerin karşılarına çıkar. Herhangi bir eğitim ya da toplantın başlaması gerek gibi bir şey diyemem. Kişinin temposuna, yaşama ve yaşamaya uygun eğitimlerle başlamalarını tavsiye ederim. Buna açık olmaları, izin vermeleri gerekir.

Önyargılarımızla konuları dışlayarak bakmayalım, korumaya olan önümüze geliyorsa, o yazıcıyı almaya hazır bekleyelim. Bu bilgiden aldıklarımızı da sonra değerlendirelim, deneyerek bir girişimde bulunuruz. Denemediğimiz, dokunmadığımız, uzaktan baktığımız, gözden geçirdiği olaylarıla değerlendirmeler yapmak, tamamen düşünerek davranmak demektir.

Hangi eğitim, hangi kitap kim olursa olsun kimse hiçbir şeyi kendi önüne koymasın, kendi içinde alsın. Konuyu kendi içinde değirmen gibi döndürsün, hazmetsin, ne demek istediğini anlasın, tamamsa o yazarı içinde ve yanında tutsun. Önce kendi tempomuz, kendi tempomuza uygun bilgiler kendi içimizde döndürmek, hazmetmek ondan sonra zaten kademe kademe daha derin bilgilerden ortaya çıkıyor. Ama önce bu ilk yönetimi biraz zaman tanımamız gerekiyor.”Tüm Hakları Saklıdır: 2018
Web Tasarım