Atlas Arslan

Krafthane: “Çocuk Gelinlere Dair Hizmet Sunulmamaktadır”

Krafthane:  “Çocuk Gelinlere Dair Hizmet Sunulmamaktadır” Düğün davetiyesi diyerek geçmiyoruz artık. Butik davetiyelerle kişiye özel tasarımlar ve en önemlisi bu tasarımda hayata, insana bakış açısı çok önemli. Hayal ettiğiniz tasarımın bir kraft kâğıdında hayat bulmasını istiyorsanız doğru adres: Krafthane.

Safiye ve Engin ikisi de tasarımcı ikisi de çok yetenekli ve tüm davetiyeleri keyifle, sevgiyle tasarlıyorlar. Ve en önemlisi toplumsal konularda duyarlılıkları da işlerine yansıyor. Bu renkli ve neşeli tasarımların üzerine doğan küçük kızları Güneş’te bizimleyken başlıyoruz Krafthane’nin hikâyesine…


Nasıl başladınız?

Engin: “İkimizde tasarımcıyız. Uzun süredir işleri kendimize nasıl çekerek rahat bir iş yapabiliriz diye düşünüyorduk. Yani bir taraftan da işleri online platforma taşıyıp, mekânlardan bağımsız hale gelebilmek var hep kafamızda çünkü belki ileri zamanlarda Ankara’dan çıkıp küçük bir yere taşınmayı planlıyoruz. Onun için nasıl işleri taşırız, yaparız diye düşünürken Krafthane fikri doğdu. Hem sosyal medyadan hem de internetten takip ettiğimiz kadarıyla bu davet işini internet üzerinden yapabileceğimizi fark ettik. İkimizde tasarımcıyız sonuçta, yıllardır baskıda da çalıştık. Bir yerlerden başlamanın vakti gelmişti. Önce çevremize duyurduk. Sonra bir arkadaş davetiyesini yaptırdı, öyle başlamış oldu.”
Peki, ilk davetiyeyi yapıp internete örnek olarak koyduktan sonra mı talepler arttı?

Engin: İlk önce yakınlarımıza birkaç tane yaptık. O zamana kadar internette yaptıklarımız hep demo davetiyelerdi. Taslak olarak sadece bir tane çıktı almıştık. Ve o zamana kadar örnek olarak koymuştuk. Sonra çevremizdeki eşe dosta gerçek davetiyeler yapıp koyunca internetten ya da sosyal medyadan siparişler gelmeye başladı.
İsmi ve logosu nasıl çıktı?

Engin: Kraft, kahverengi kâğıdın adı. Kâğıtla baskıyla ilişkili olsun istedik. İsmi de bir haftada zor bulduk, baya bir düşündük. Logomuzu da Safiye çizdi.

Safiye: Krafthane’nin ismi, doğal olsun diye koymuştuk. Çünkü doğal olduğu zaman insana dokunur sıcak gelir, rahatlatır. İsmi oradan geldiği için seçen insanı da rahatlatsın, gören insanı da rahatlatsın. Örneğin doğal taşlar, doğal zarflar, doğal kâğıtlar. Bunlar doğal olmasa bile görüntü olarak örneğin ağaç, çiçek, kedi…
Krafthane’nin muhteşem tasarımlarını ve tüm detayları sormadan önce çocuk gelinlerle ilgili kuaförlerin tepkileriyle birlikte ülkede farkındalık daha da büyümeye başladı. Siz de bu konuda duyarlı olan bir markasınız. Biraz bunun öneminden bahsedelim mi?

Engin: Sektördeki birçok firma satış yapabildikleri sürece hiçbir şeye bakmıyorlar. Ben, *Girls Not Brides’na internette rastladım. Bunun üzerine Türkiye’deki uyarlamalarına baktım. Kuaförler yoğun olarak öne çıkıyor ama bizim sektörde de önemli adımlar var. Örneğin, İstanbul’da bir davetiye dükkânı kocaman bir yazı asmış: ‘’Çocuk gelinlere dair herhangi bir şey yapılmıyor’’ diye. Sonra Girls Not Brides’ın internet sitesini biraz karıştırdım. Orada da ‘’Siz de firmanızın bu yönde olduğunu düşünüyorsanız bizim logomuzu kullanabilir ve yaptığınız işlere dair bunu not olarak düşebilirsiniz” diyordu. Ben de önce nezaketen mail attım, doğrudan koymaya da açıklar. Onay aldıktan sonra biz de artık internet sitemizde hem onların hazırladığı renkli bir logoyu hem de bir not olarak: “Bu firmada çocuk gelinlere dair herhangi bir düğün hizmeti sunulmamaktadır” diye bir ibaremizi koyduk. Bu konuda tavrımız çok net!"
Gelenlere bunu nasıl dile getiriyorsunuz? Mesela on yedi yaşında birisi geldi diyelim, ne diyorsunuz?

Engin: Aslında şimdiye kadar yüz yüze geldiğimiz kimse olmadı. Sadece telefonla öyle bir konuşma oldu.

Gelinin yaşını soruyor musunuz?

Engin: Evet gelinin yaşını soruyorum. Önce bir afallıyorlar, sonrasında bu sorunun nedenini öğrenince rahatlayıp söylüyorlar. Hatta çoğu insanın çok hoşuna gidiyor ama biraz önce dediğim gibi bir kişi geldi ve kızı için davetiye sordu. “Kızım için…” dediğinde, ben de yine yaşını sordum ve küçük olduğunu söyledi. Bunu söylediğimde çok şaşırdı. Elbette yapmadık davetiyeyi."

Gelelim Krafthane neler üretiyor? Nasıl üretiyor?
Genelde cinsiyetçi ya da öğrenilmiş renkleri kullanmıyorsunuz. Peki, bir fikri olmayana neler öneriyorsunuz? Çift olarak önerileriniz oluyor mu? Ya da size gelen çiftlerin talepleri neler oluyor?Safiye: Aslında çeşitli, farklı tasarımlara da açığız, kişiye özel tasarıma da kapalı değiliz ama tasarım üzerindeki cinsiyetçiliğe çokta sıcak bakmıyoruz. O yüzden kendi tasarımlarımızda pembe ve mavi kullanmamaya çalışıyoruz. Ya da toplumsal cinsiyet rolleri ve genel normlar dışında bir şeyler tasarlamaya çalışıyoruz. Bize gelen kişiler ve talepler de genellikle bu yönde oluyor. Farklı ama kendine özgü seçimler.  Örneğin sen nikâhında, nikâh şekeri yerine kitap ayracı istemiştin, biz kitap ayracı yaptıran daha önce görmemiştik. Senden sonra kitap ayracı siparişi aldık ve yaptık. Şimdi en çok talep gören davetiye aksesuarlarımızdan biri oldu. Bize gelen taleplere baktığımızda ise, bu ara suluboya modası var. Altın varak yaptırmak isteyen oluyor. Onun dışında daha çok doğal kâğıtlar kullanmak isteyen bir kitle de var ama genel olarak yapraklar, ağaçlar çok fazla moda. Bu ara yapraklı davetiyeler fazla ilgi görüyor. Bizim daha çok severek yaptığımız davetiyeler kraft davetiyeler tabii, doğal olanlar ama diğerlerini de yapıyoruz. Onlarda da seçenek oluşturmaya çalışıyoruz.Evet, benim hem nikâh hem düğün davetiyem de Krafthane’nin yaratıcılığının ve özgünlüğünün ürünü oldu… Bir dönem fotoğraflar çok modaydı. Gelinle damat kendi fotoğraflarını çok kullanırdı…

Safiye: Evet fotoğraflı davetiye de isteyen çok fazla kitle var. Dünyada çok fazla var aslında bu, özellikle Avrupa’da. Ama bizim ülkemizde daha az tercih ediliyor. Çiftler istiyor ama davetiye olarak onları tedirgin ediyor. Çok fazla fiyat soran var ama son dakika da karar değiştiriyorlar.

Sadece burada fiyat mı yoksa davetiyelerin birçok eve girmesi onların böyle bir mahremiyet taşıdıkları için mi?

Engin: Geçmişe dair özellerinin görünmesi onları rahatsız ediyor aslında.
Ya da fotoğrafların her eve girmesi onları rahatsız ediyor olabilir mi? Peki, başka Avrupa’da araştırdığınız gözlemlediğiniz bizde olmayan bir şeyler var mı davetiyeye dair?

Safiye: Bizim davetiyelerimiz biraz daha alaturka kalıyor. Avrupa’da tipografi çok iyi çalışıyorlar. Zarfları çok kaliteli, işleri de sonuç olarak çok pahalı oluyor.

Engin: Daha özgürler, daha minimaller, görsel nerdeyse çok az dediği gibi Safiye'nin, yazı ve tipografi ile harflerin oynanmasıyla falan baya şeyler yaratıyorlar. Bir de Avrupa’da düğün yapılıyorsa akşam olacak kutlama için ayrı bir davetiye hazırlanıyor, nikâh için ayrı bir davetiye hazırlanıyor. Hepsi aynı zarfın içine konuluyor. Bir zarfın içine beş kâğıt konuluyor. Baya bir teferruatlı çalışıyorlar.

Safiye: Bizde üç farklı adres tek bir kâğıt üzerinde çok şık gözükmüyor. Tasarımla oynayarak davetiyeyi rahatlatmaya çalışıyoruz.

Engin: Davetiye isteyenler genelde kafalarında hep bir şeyler oluşturmuş oluyorlar. Ya bizim davetiyemizin fiyatını soruyor ya da herhangi bir yerden gördüğü bir davetiyeden esinlenerek geliyorlar.
Tasarım butik davetiyesi deyince genelde çiftlerin gözü korkuyor, çok fahiş fiyatlar olduğunu söylüyorlar.

Engin: Evet böyle bir ön yargı var ama o tasarımdan tasarıma değişiyor, hatta birçok yerden alabilecekleri sıradan davetiler yerine daha özgün bir tasarımı daha ucuza da getirebilirler. 

Hemen hemen aynı fiyata çıkartabiliyorsunuz. Peki, size nasıl ulaşsınlar?

Safiye: En aktif kullandığımız sosyal medya ınstagram Krafthane…  Onun dışında www.krafthane.com sitemizde mail adresimiz ve telefon numaramız var.
 
Tüm Hakları Saklıdır: 2018
Web Tasarım